kłopotliwe daty

Spotykam się z dwoma systemami opisu przedziału dat, dokładnie – dziesięcioleci. Chcę się upewnić, jaki opis słowny jest prawidłowy, czyli np. rok 1953 to są lata pięćdziesiąte XX wieku czy lata sześćdziesiąte XX wieku. Jak sprawa z prawidłowym opisem słownym ma się np. w takich datach, jak 2005 rok, 2016 rok?
Czy ww. temat jest tak samo traktowany jak zapis wieków (wiadomo, że rok 1456 to wiek XV, a nie XIV), czyli zaokrągla się w gorę??
Dekady mają inny zapis niż stulecia. Rok 1456 należy do wieku XV, ale do lat 50. tego wieku, a nie 60.
Nie ma „lat ątych” ani „lat nastych”, wiec z przyporządkowaniem roku 2005 lub 2016 do analogicznie określonej dekady będzie kłopot. Obecnie żyjemy w pierwszej dekadzie XXI wieku, za dwadzieścia lat będziemy (mam nadzieję) żyli w trzeciej dekadzie i wtedy będzie można powiedzieć: „Mamy lata dwudzieste XXI wieku”.
Mirosław Bańko, PWN