kochać serdecznie

Witam.
Czy możemy kochać kogoś serdecznie? Takie połączenie rzeczownika z przymiotnikiem występuję w pewnej pieśni religijnej. Moim zdaniem, kogoś możemy obdarzać serdecznym uczuciem, ale kochać możemy bardzo, namiętnie, bez opamiętania, bezwarunkowo. Jedyne, co przychodzi mi do głowy, a co takie połączenie mogłoby uprawomocnić, to serdecznie w znaczeniu 'otwarcie'. Nie jest wszakże odwieczną prawdą to, że miłość w najprawdziwszym wydaniu z natury jest już otwarta?
Łączenie czasownika kochać z przysłówkiem serdecznie nie jest częste, niemniej jednak się zdarza. Narodowy Korpus Języka Polskiego podaje m.in. przykład z Kornela Makuszyńskiego (Szatan z siódmej klasy): „Wiesz, że cię kocham serdecznie, choć tego nie pokazuję…”. Jest w nim także kolęda, być może właśnie ta, o której Pan wspomniał, por.: „Niech Je wszyscy znają, serdecznie kochają”. Jest wreszcie przykład użycia frazy kochać całym sercem w liście Broniewskiego do córki (wiele osób może ją kojarzyć raczej z dwujęzycznym przebojem Bobby'ego Vintona). W sumie, choć serce wydaje się niejako wpisane w miłość, czasem czujemy potrzebę przypomnienia o tym. Jeśli jednak szuka Pan innych przysłówkowych określeń do słowa kochać, to kolokator NKJP oraz Słownik dobrego stylu służą pomocą. Z tego ostatniego na koniec cytuję garść możliwości: „bardzo, bez granic, bezgranicznie, bez pamięci, całą duszą, całym sercem, do nieprzytomności, do szaleństwa…”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski