kochany

W zdaniu „To takie kochane dziecko” słowo kochane to przymiotnik, a w „Paweł jest kochany przez rodziców” kochany to dalej przymiotnik czy już czasownik?
W drugim zdaniu kochany to imiesłów bierny czasownika kochać, słowem – forma czasownikowa. Kochany może być ponadto rzeczownikiem, podobnie kochana, np. „W twoich oczach, kochana, jedyna,/ coś być musi, na pewno coś masz” (Gałczyński).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski