kocia wiara

Czasem w stosunku do ludzi niektórych wyznań, liczebnie mniejszych od „dużych” Kościołów, stosuje się określenie kocia wiara. Czy można ustalić, skąd pochodzi to wyrażenie? Dlaczego powszechnie uznano, że właśnie takie określenie będzie miało pejoratywny charakter?

Dziękuję.

Koty w ogóle w naszej potocznej metaforze nie cieszą się najlepszą opinią. Kocia wiara jest wiarą gorszą, godną kotów, nie ludzi. Kocia łapa wskazuje na brak należytej instytucjonalizacji pożycia – tak żyją koty, nie ludzie. W wojsku koty to gatunek podrzędny itp. Ciekawe jednak, że choć niekorzystnie, to przecież są koty z ludźmi porównywane. Czyli – gorsze, ale w czymś podobne!

Dla porządku: jest jeszcze i psiawiara, ale ma inne znaczenie.

Pozdrawiam

Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski