kocopoły

kocopoły

6.03.2022
3.09.2011

Szanowni Państwo!

Co to są kocopoły? Wydaje się, że chodzi o jakieś bzdury, głupoty, ale…

Z poważaniem – Maria Michałowicz

Słowo wygląda na dialektalne, ale nie znalazłem go w Słowniku gwar polskich Karłowicza, a nowy Słownik gwar polskich PAN nie doszedł jeszcze do litery K. Internetowy Miejski słownik slangu i mowy potocznej potwierdza Pani domysł i podsuwa dosadniejsze słowo o zakończeniu -oły, które mogło być jednym ze źródeł kocopół (odmieniłem na wzór owego domniemanego źródła). Zostaje pytanie, skąd wzięła się cząstka kocop-. Niestety, nie umiem na nie odpowiedzieć, do głowy przychodzi mi tylko niemieckie słowo Kotze, po polsku wymioty albo raczej rzygowiny. Może ktoś z czytelników naszej poradni pomoże.

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
 1. 4.03.2021

  Szanowni Państwo! 

  Podczas korekty artykułu prasowego natknęłam się na słowo kosopały; pomyślałam, że wyraz ten może być zgrubieniem od koszałki-opałki, a kocopoły – jego wersją.

  Z poważaniem

  Magdalena Słoniowska
 2. 3.03.2022

  U mnie w pracy, jeden z pracowników użył słowa kocopoł, jako określenie skręcanego papierosa domowej roboty. Słowo ma podkreślać fakt, że takie skręcane papierosy mocno śmierdzą, że aż się chce po nich wymiotować.

  Dominik Bieniek
 3. 6.03.2022

  Kocopoły to prawdopodobnie zniekształcona forma słowa kacapoły, będącego nazwą tradycyjnego dania z okolic Kolbuszowej. Są to gotowane ziemniaczane kulki o średnicy od trzech do pięciu centymetrów, przygotowywane albo z serowym nadzieniem, albo bez farszu.

  Patrycjusz Pilawski
zgłoś uwagę

Znaleziono w książkach Grupy PWN

Trwa wyszukiwanie...  
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego