kogo i czyje

Witam,
jako osoba, która do niedawna używała słowa kogo zamiennie z czyje chciałbym dokładniejszego uzasadnienia niepoprawności tego zwrotu. Na pytanie „Czyje to jest?” możemy odpowiedzieć „Czyjeś?”, ale nie „Kogoś?”. Jednak odpowiemy „Kogoś innego” a nie przekażemy tego używając słowa czyjeś, co dla mnie zwrot „Kogo to jest” czyni po prostu naturalnym. Liczę na rozwianie moich wątpliwości, żebym z czystym sumieniem mógł wyeliminować „Kogo to jest?” z mojego słownika.
Pozdrawiam
Rzeczywiście, powiemy „Czyje to jest?”, a nie „Kogo to jest?”. Można za to powiedzieć: „Do kogo to należy?”.
Na pytanie: „Czyje to jest?” można odpowiedzieć zarówno: „Nie moje, tylko kogoś innego”, jak i „Nie moje, tylko czyjeś inne”. Jak widać, między pytaniem a odpowiedzią w tym wypadku nie ma symetrii.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski