kolokwium

Czy poprawne jest używanie nazwy kolokwium na określenie sprawdzianu pisemnego na uczelni wyższej? Colloquium znaczy 'rozmowa', skąd takie użycie tego wyrazu?
Tak, to prawda. Polski wyraz kolokwium jest zapożyczeniem z łac. colloquium ‘rozmowa’, upowszechnionym w naszym języku w XIX w. w znaczeniu ‘dysputa; sympozjum’, czyli ‘rozmowa na określone tematy’. W XX w. pojawiło się nowe środowiskowe znaczenie ‘sprawdzian wiedzy dla studentów’, przy czym początkowo miał on rzeczywiście formę rozmowy, tzn. egzaminator pytał, student odpowiadał. Wtórnie taki sprawdzian przybierał formę pracy pisemnej. Kierunek zmian znaczeniowych był więc następujący: rozmowa → rozmowa na określone tematy → rozmowa sprawdzająca wiedzę rozmówcy.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski