kolory karciane

W słowniku Doroszewskiego dzwonek (kolor karciany) ma również wariant żeński – ta dzwonka. Wino jest nijakie. Kłopot z pozostałymi: czerwień w moim odczuciu bywa zarówno m., jak i ż., a żołądź wyłącznie m., nigdy zaś ż. Nie znajduję jednak potwierdzenia w słownikach. Nie potrafię również znaleźć formy to czerwo. Czy jest ona słusznie pominięta?
Żołądź w kartach jest jest rodzaju męskiego, to pewne. Pozostałe nazwy kolorów karcianych, które Pan wymienił, mają zasadniczo taki rodzaj jak w języku ogólnym: ten dzwonek, ta czerwień, to wino. Obecna w słowniku Doroszewskiego dzwonka jest tam oznaczona jako słowo dawne. Czerwień w rodzaju męskim znam ze słyszenia, ale oceniam jako słowo potoczne i środowiskowe. Kto powie „Wyszedł znowu w czerwienia”? Chyba tylko zapalony karciarz do swoich kolegów pochłoniętych grą.
Nie znam słowa czerwo. Zajrzałem do tzw. słownika warszawskiego, do którego sięga się, szukając starych słów, których gdzie indziej nie ma. Znalazłem czerwo jako wykrzyknik z objaśnieniem: „wołanie na woły czerwone”.
Mirosław Bańko, PWN