komparator

komparator
18.06.2004
Szanowni Państwo,
tłumacząc artykuł angielski, spotkałam sie ze słowem comparator w znaczeniu mniej więcej 'odpowiednik, kryterium porównawcze'. Nie znalazłam jednak tłumaczenia w słownikach. Czy można użyć w tym znaczeniu polskiego słowa komparator?
Słowo to wymienia Merriam-Webster Online Dictionary (http://www.m-w.com). Znaczenie tam podane odpowiada podanemu w pytaniu. Nie widzę przeszkód, by jego spolszczonym odpowiednikiem był komparator, bo to słowo o czytelnej budowie, a poza tym wpisuje się do grupy wyrazów, w której od dawna już mamy komparatystykę, komparatyw i komparatiwus.
Wszelkie wątpliwości powinien rozstrzygnąć następujący argument: słowo komparator zostało wymienione już w Słowniku ortograficznym języka polskiego pod redakcją Mieczysława Szymczaka (pierwsze wyd. w r. 1975).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!