komparator

Szanowni Państwo,

tłumacząc artykuł angielski, spotkałam sie ze słowem comparator w znaczeniu mniej więcej 'odpowiednik, kryterium porównawcze'. Nie znalazłam jednak tłumaczenia w słownikach. Czy można użyć w tym znaczeniu polskiego słowa komparator?

Słowo to wymienia Merriam-Webster Online Dictionary. Znaczenie tam podane odpowiada podanemu w pytaniu. Nie widzę przeszkód, by jego spolszczonym odpowiednikiem był komparator, bo to słowo o czytelnej budowie, a poza tym wpisuje się do grupy wyrazów, w której od dawna już mamy komparatystykę, komparatyw i komparatiwus.

Wszelkie wątpliwości powinien rozstrzygnąć następujący argument: słowo komparator zostało wymienione już w Słowniku ortograficznym języka polskiego pod redakcją Mieczysława Szymczaka (pierwsze wyd. w r. 1975).

Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski