kompatybilny

Słowo kompatybilny – czy używane jest tylko w tekstach dotyczących komputerów i informatyki, czy też można powiedzieć że „farby muszą być kompatybilne z podłożem”? Mam z tym problem, bo autor tekstu uważa, że jest wszystko w porządku i wszyscy wiedzą, o co chodzi. Pewnie tak jest, ale dla mnie to jest mieszanie pewnych zakresów słownictwa, kompatybilność jest „z innej bajki”. Czy mam rację i dlaczego, jeśli mam? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź!
Irena
Kompatybilny to słowo przede wszystkim komputerowe, a gdy pojawi się w innym tekście, brzmi bardzo erudycyjnie. O farbach wolałbym pisać inaczej, prościej. Trzeba się bronić przed nadużywaniem modnych wyrazów.
Tylko jak to wytłumaczyć autorowi? Może zastanówcie się Państwo, czy jego sformułowanie jest kompatybilne z celem jego wypowiedzi. Jeśli uda się Wam znaleźć wspólnie lepsze określenie, to pewnie uda się też poprawić zdanie o farbach.
Mirosław Bańko