komu czy dla kogo?

Witam.
Mam takie pytanie co do odmiany zdrobnień imion. O ile w przypadku Andrzej – Andrzejowi nie mam wątpliwości, o tyle nie wiem, która forma będzie poprawna w zdrobnieniu od Agnieszka: Aga – Adze czy bez odmiany Aga – dla Agi? A może obie?
Pozdrawiam,
Andrzej Kozakowski
Formy Adze i dla Agi są jednakowo poprawne, ale nie są wzajemnie wymienne, por. dać prezent Adze i mieć prezent dla Agi, nie na odwrót. Kwestia ta nie ma związku ze zdrobnieniami od imion, lecz jest ogólniejsza. Chodzi mianowicie o to, kiedy używać celownika, a kiedy konstrukcji z przyimkiem dla. W kwestii „dla czy komu?” wypowiadał się w naszej poradni prof. Jerzy Bralczyk. Mam nadzieję, że uda się Panu wyszukać w poradnianym archiwum jego list.
Mirosław Bańko, PWN