konfederat i unionista

Czy słowo konfederat i unionista w znaczeniu ‘obywatel stanów amerykańskich należących do Unii i Konfederacji’ należy pisać wielką literą? Słownik ortograficzny podaje wyłącznie pisownię małą literą, ale podana zasada moim zdaniem nie dotyczy opisanej przeze mnie sytuacji.
Wymienione wyrazy należy objaśniać raczej jako ‘zwolennik Konfederacji’ i ‘zwolennik Unii’ (chodzi o stany USA, które prowadziły wojnę secesyjną w latach 1861–65). Nie są to nazwy mieszkańców, ale nazwy nosicieli cech, a w takim razie zapis małymi literami jest uzasadniony.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski