kontrybucja

Chciałbym zapytać o współczesne znaczenie słowa kontrybucja. Według słownika wyrazów obcych Kopalińskiego kontrybucja to danina pieniężna nakładana przez zwycięzcę na państwo pokonane. Obecnie powszechnie używa się słowa kontrybucja w znaczeniu 'wkład, udział'. Co więcej, w użyciu funkcjonuje również czasownik kontrybuować w sensie 'przyczyniać się, mieć wkład'. Czy używanie słów kontrybucja, kontrybuować w tym drugim znaczeniu jest dopuszczalne?
We współczesnych słownikach znaczenie kontrybucji, o które Pan pyta, jest jeszcze nieobecne. Nie znalazłem w nich też słowa kontrybuować. Nie dziwi mnie to – nie powiedziałbym, żeby wyrazy te były w polszczyźnie używane powszechnie. Domyślam się jednak, że skoro Pan o nie pyta, muszą być częste w Pana środowisku. Można je uznać za zgodne z normą środowiskową, ale używanie ich w języku ogólnym – poza środowiskiem, w którym są znane i aprobowane – jest ryzykowne. Słuchacze lub czytelnicy mogą ich nie zrozumieć, mogą też sobie pomyśleć, że autor jest niekompetentny lub że wyraża się snobistycznie.
Nowe znaczenie kontrybucji oraz czasownik kontrybuować to „wkład” języka angielskiego do najnowszej polszczyzny (można by powiedzieć uszczypliwie, że to jego kontrybucja). Osoby, które w nowomodnych zapożyczeniach z angielskiego widzą symbol nowych czasów, zdziwiłyby się, gdyby się dowiedziały, że kontrybuować zarejestrowano w słowniku Doroszewskiego z dwoma cytatami, z XVIII i XIX wieku! Angielszczyzna, w której wiele jest wyrazów łacińskich (przyswojonych za pośrednictwem francuskiego), dostarcza nam dziś na powrót starych łacińskich słów, z których nasi przodkowie dawno zrezygnowali na rzecz wyrazów rodzimych.
Mirosław Bańko, PWN