koparko-ładowarka

koparko-ładowarka
22.09.2012
22.09.2012
Szanowni Państwo!
Koparkoładowarka? Czy z łącznikiem? Maszyna ma z przodu koparkę, a z tyłu ładującą część, ale to jedna maszyna. Jak poprawnie się pisze jej nazwę?
Dziękuje za pomoc:)
Kiedyś było jasne: taka maszyna powinna się nazywać koparka-ładowarka, podobnie jak nieśmiertelna laska-parasol, która od wielu dekad służy za przykład autorom przepisów ortograficznych. Ponieważ jednak konstrukcje z dywizem, wymagające odmiany obu członów, są niewygodne, upowszechnił się model złożeń z interfiksem -o-, takich jak trzórzofretka (krzyżówka tchórza i fretki). Obecnie według niego tworzone są zarówno złożenia o członach niewspółrzędnych, np. glebogryzarka, jak i o członach współrzędnych, np. pralkosuszarka (tak w WSO PWN, obocznie do formy z dywizem: pralka-suszarka).
Ma Pani więc dwie możliwości, jak nazwać swoją maszynę: koparka-ładowarka (po staremu) albo koparkoładowarka (po nowemu). Mnie bardziej podoba się zapis z dywizem: jest czytelniejszy, ujawnia strukturę wyrazu. Ale tak jest tylko dopóty, dopóki nie muszę tego wyrazu odmieniać.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego