koperczaki

Witam.
Bardzo interesuje mnie geneza związku frazeologicznego uderzać w koperczaki. Skąd wziął się w języku polskim?
Pozdrawiam, Daniel.
Wyraz koperczaki istotnie jest dziwny w polszczyźnie. Wydaje się związany z rzeczownikiem koper, ale to tylko pozór. Niektórzy etymolodzy wiążą go ze słowem kopertać się 'przewracać się'. W XVIII wieku wyraz koperczaki (używany także w liczbie pojedynczej) oznaczał podskoki, koziołki i inne żywe ruchy. Potem, tylko w liczbie mnogiej, ograniczył się do oznaczania zalotów (znaczenie to miał też wcześniej). Inni wiążą to słowo z węgierskim słowem kopesag 'figiel'. W koperczaki można uderzać, sunąć, iść, posuwać, puszczać się. Wszystkie te czasowniki łączą się także ze słowem zaloty. Kiedyś używano słowa koperczaki również na oznaczenie komplementów.
Pozdrawiam -
Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski