korona czy Korona?

Dzień dobry,
jak pisać w tekście o tematyce mediewistycznej zwrot: Korona Czeska, Korona czeska czy korona czeska?
Pozdrawiam serdecznie
Waldemar Gajaszek
To zależy od znaczenia. Jeśli ma Pan na myśli określenie kraju, to pisownia Korona Czeska jest jak najbardziej uzasadniona, choć można pisać też korona czeska, traktując to połączenie jako doraźne, a nie jako nazwę własną. Por. „Młody książę Rzeczypospolitej i jego stryj książę Rzeczypospolitej i Korony Czeskiej pojechali w świcie niemieckiego cesarza właśnie na to fatalne w skutkach dla Polski spotkanie w Nysie Śląskiej” (M. Brandys, Nieznany książę Poniatowski) oraz „W 1348 r. Karol IV Luksemburski (…) wcielił Śląsk do korony czeskiej” (A. Dybkowska, J. Żaryn, M. Żaryn, Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności).
Jeśli ma Pan na myśli władzę monarszą, to uzasadniona jest pisownia małymi literami, np. „Król nie mógł przyjąć korony czeskiej, bo to by ciężko zaszkodziło w walce z Krzyżakami” (P. Jasienica, Polska Jagiellonów).
Wreszcie jeśli myśli Pan o pieniądzu, to oczywiście małe litery są właściwym wyborem.
Mirosław Bańko, PWN