korporacyjna eskalacja

Szanowny Panie Profesorze,
mam pytanie dotyczące znaczenia słowa eskalacja, które rozpowszechniło się w slangu korporacyjnym i oznacza tam tyle, co zwrócić się do kogoś wyżej w hierarchii służbowej w celu przyspieszenia/załatwienia jakiejś sprawy. Osobiście odczuwam pewien zgrzyt, ponieważ dla mnie było ono zawsze zarezerwowane dla procesów nie podlegających świadomej kontroli jednostki, pozbawionych celowości, podobnie jak nie ma specjalnego sensu powiedzieć do kogoś: „Ewoluuj”.
Eskalacja w słownikach polskich to stopniowe zwiększanie się siły lub zakresu czegoś, zwykle czegoś niepożądanego, por. eskalacja przemocy, konfliktów, roszczeń. Znaczenie, o którym Pani pisze, jest bardzo odległe od dotychczasowego, więc może być przyczyną nieporozumień. Póki jest używane tylko w zamkniętym środowisku, pół biedy, ale poza nim nie powinno pojawiać się bez komentarza.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski