korytarz

Chciałem spytać, kiedy mówimy na korytarzu, a kiedy w korytarzu, a oprócz tego – czy poprawne jest używanie tego słowa w znaczeniu 'klatka schodowa' (wyjść na korytarz itp.).
Mówimy w korytarzu, mając na myśli zamkniętą przestrzeń, a na korytarzu, mając na myśli przestrzeń otwartą, np. zniknąć w korytarzu, ale leżeć na korytarzu szpitalnym raczej niż na odwrót. Często ten sam korytarz może być ujmowany tak lub inaczej i stosownie do tego występować z jednym albo z drugim przyimkiem. Konstrukcje z przyimkiem na są dwukrotnie częstsze, co w wielu wypadkach dałoby się wytłumaczyć indywidualnie. Na przykład chorzy w szpitalach leżą na korytarzach – zamiast na salach – bo korytarze stały się tam substytutem sal.
Jeśli chodzi o klatkę schodową, to korytarzem bym jej nie nazwał.
Mirosław Bańko, PWN