kościół

Szanowni Państwo,
Czy w wyrażeniu apoteoza kościoła ewangelickiego drugi i trzeci wyraz pisze sie wielką czy małą literą? Chodzi o opis ryciny, na której właśnie owa apoteoza, w postaci metaforycznej, widnieje.
Z poważaniem,
Iwona
Wyraz Kościół w znaczeniu instytucji, organizacji i ogółu wiernych piszemy zwykle wielką literą, aby go odróżnić od kościoła – budynku. Towarzyszące mu określenia odłamów wyznaniowych i obrządków piszemy małą literą: Kościół katolicki, Kościół prawosławny, Kościół ewangelicki. Ale pełną, urzędową nazwę danego wyznania, pod jaką figuruje ono w dokumentach i rejestrach, zapisujemy dużymi literami: Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany.
Tak więc podpis pod ryciną powinien mieć postać: Apoteoza Kościoła ewangelickiego. W następnym wydaniu słownika ortograficznego PWN pod redakcją E. Polańskiego wszystkie te szczegółowe zasady pisowni wyrazu kościół i jego określeń zostaną przedstawione w odrębnej regule (nr 84).
Katarzyna Sobolewska, PWN