kosmetolog

Czy możliwe jest jednoznaczne rozstrzygnięcie sporu pomiędzy chemikami a lekarzami o słowo kosmetolog? Jest to tytuł otrzymywany przez absolwentów podyplomowych studiów zarówno uczelni politechnicznych, jak i medycznych. Którzy z nich mają zasadność używania tego tytułu? A może jedni i drudzy?
Słowniki objaśniają kosmetologię jako dział medycyny, a więc lekarze mogą powołać się na opinię leksykografów, aby pokazać, że racja jest po ich stronie. Cytaty w Korpusie Języka Polskiego PWN (dość liczne) też mają związek z medycyną lub farmacją, a nie z chemią. Być może chemicy roszczą sobie prawo do kosmetologii jako twórcy preparatów, które mają dbać o urodę naszego ciała. Jednak twórców aparatury medycznej nie zalicza się do lekarzy. Nie umiem powiedzieć, czy wkład chemików do kosmetologii jest większy niż wkład np. producentów strzykawek do medycyny.
Mirosław Bańko