kropka w cudzysłowie czy poza nim?

Czy można postawić kropkę przed cudzysłowem zamykającym, jeżeli cytowane jest całe zdanie? Choć zasada w WSO PWN jest jednoznaczna ([344], s. 122, 2003), często słyszę, że to „nielogiczne”, gdyż cytuje się również kropkę zamykającą cytowane zdanie. Dlaczego więc miałaby się ona znaleźć poza cytatem, którego wyznacznikiem jest cudzysłów?
Przykład (wg zasady [344] – błędny):
Tekst otrzymał brzmienie: „Dyrektywa […] w życie.”

Poprawnie (nielogicznie?):
Tekst otrzymał brzmienie: „Dyrektywa […] w życie”.
W językach, w których „cytuje się również kropkę zamykającą cytowane zdanie”, np. w angielskim, nie powtarza się kropki po cudzysłowie, przez co koniec zdania jest słabo widoczny. Jedna i druga konwencja ma, jak widać, swoje wady. Osobiście wolę tę przyjętą w Polsce i skodyfikowaną w naszych słownikach ortograficznych.
Mirosław Bańko, PWN