krótkie formy zaimków dzierżawczych

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie, skąd pochodzą podwójne formy zaimków dzierżawczych np.: mego – mojego, mym – moim itd. Czy kiedyś może różniły się znaczeniem, np. jedne z nich były akcentowane? Co sądzą Państwo o używaniu współcześnie tych krótszych odpowiedników? Wydaje się, że zanikają, ale chyba nadal są formami pełnoprawnymi.
Dziękuję za odpowiedż.
Małgorzta Starzyńska
Historycznie rzecz ujmując, należy wyjaśnić, że zaimki dzierżawcze są praindoeuropejskimi formacjami pochodnymi od tematów zaimków osobowych 1. i 2. osoby lp. i lm. Ale ta pochodność formalna – w wyniku różnorodnych procesów fonetycznych, które zaszły w dawnych epokach zarówno w tematach zaimków podstawowych, jak i w zaimkach dzierżawczych – uległa całkowitemu zatarciu. Zachowały się natomiast relacje znaczeniowe. Stąd zaimkowi osobowemu ja odpowiada zaimek dzierżawczy mój, zaimkowi tytwój, zaimkowi mynasz, zaimkowi wywasz. Nie było zaimka dzierżawczego od (późniejszego) zaimka 3 os. on, oni. W tej funkcji występują formy dopełniacza jego, jej oraz ich. Są jeszcze zaimki dzierżawcze: swój, pochodzący od zaimka zwrotnego siebie, sobie, się, oraz czyj – od zaimka pytajnego co.
Pierwotną, regularną odmianą były formy typu: mojego, mojemu…, swojego, swojemu…, czyli tzw. formy pełne (długie). Wtórnie pojawiły się formy krótkie. Powstały one w wyniku procesu fonetycznego – ściągnięcia (kontrakcji) samogłosek przedzielonych j, np. oje przeszło w e, oją – w ą, tzn. mojego w mego, moją w .
Formy krótkie, choć bardziej ekonomiczne, to jednak były używane rzadziej, głównie w tekstach w stylu wysokim. W zasadzie nie ma ich w gwarach, ani w polszczyźnie mówionej. Współcześnie są nadal używane w stylu książkowym – są nacechowane stylistycznie. Nie budzą zastrzeżeń poprawnościowych.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski