krutoniki

Interesuje mnie etymologia słowa krutoniki. Wiem tylko, że jest to potrawa z jaj, mąki i cukru, pochodząca z okolic Lwowa. Chciałabym się także dowiedzieć, czy można utworzyć w tym przypadku liczbę pojedynczą, czy istnieje tylko liczba mnoga.
W dostępnych mi źródłach nie znalazłam informacji o krutonikach. Z analizy językowej wynika (wskazuje na to morfem rdzenny -krut-, pol. -kręt-), że charakterystyczną czynnością przy przygotowywaniu tej potrawy jest kręcenie. Bez znajomości dokładnego znaczenia wyrazu i bez znajomości desygnatu trudno jest mi określić, czy krutoniki to regularna liczba mnoga od krutonik, czy jest to rzeczownik typu plurale tantum.
Mam nadzieję, że jest wiele osób znających tę regionalną potrawę i że zechcą się z nami swoją wiedzą podzielić.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski