krytycznym okiem

Witam,
czy zdanie „Krytycznym okiem opisujemy co dzieję się w muzyce” jest poprawne? Chodzi mi konkretnie o „Krytycznym okiem opisujemy…” – zostało mi zarzucone, że nie mogę tak pisać, ponieważ oko nie może opisywać (pisać); idąc tym tropem, oko również nie może być krytyczne. Jednak zakładając, że „Krytycznym okiem opisujemy” to metafora, to czy mogę tego używać?
Pozdrawiam.
Krytyczne oko to sformułowanie częste i poprawne, efekt zastosowania figury stylistycznej zwanej synekdochą, która pozwala użyć nazwy części (tutaj: oka) zamiast nazwy całości (tutaj: obserwatora). Zwrot „Krytycznym okiem oceniamy” byłby też dobry, natomiast „Krytycznym okiem opisujemy” razi nielogicznością, gdyż oko nie służy do pisania. Nie twierdzę, że sformułowanie to nie mogłoby być użyte fortunnie, ale w innych warunkach, np. w jakimś wierszu o zagęszczonej metaforyce i specjalnie wykreowanym obrazie świata.
Inny błąd w cytowanym zdaniu polega na braku przecinka przed słowem co.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski