kształcenie czy kształtowanie umiejętności?

Czy sformułowania: kształcenie umiejętności, kształtowanie postaw są poprawne? Wątpliwości budzi właściwie głównie pierwsze z nich. W opracowaniach dotyczących metodyki nauczania oraz scenariuszach lekcji publikowanych przez wydawnictwa można spotkać dwa zapisy: kształcenie umiejętności, kształtowanie umiejętności. Słowniki nie rozwiały moich wątpliwości. Jak więc jest poprawnie: kształcenie umiejętności czy kształtowanie umiejętności?
M.
I tak dobrze, i tak, tzn. umiejętności można zarówno kształcić, jak i kształtować. Natomiast postawy można tylko kształtować, o kształceniu postaw mówi się tak rzadko, że sformułowanie takie wypada uznać za błąd.
Mirosław Bańko, PWN