kto czy co?

 
kto czy co?
6.06.2011
Dzień dobry!
Niedawno, gdy czekałam na spóźniający się autobus, postanowiłam te dwa przystanki przejść na piechotę. W pewnym momencie pomyślałam: „Ciekawe, co będzie szybciej. Ja czy autobus?”. I w tym momencie ogarnęła mnie wątpliwość, co do słowa co. Jak by dobrze wyrazić to pytanie?
Pozdrawiam
Problem jest akademicki, językoznawcom zdarzało się angażować w dyskusje o tym, czy np. zaimkiem koreferentnym do wyrazów pies, stół lub deszcz jest słowo kto, czy co. Pewne argumenty wskazują, że w sytuacji, gdy referent jest nieznany, lepiej użyć zaimka co, por. pytanie „Co to spadło?”, na które można odpowiedzieć „Ktoś zleciał z dachu”, z pytaniem „Kto spadł z dachu?”, na które prosta odpowiedź „Cegła” byłaby nieodpowiednia (w najlepszym razie można by ją odebrać jako żart), odpowiedzieć trzeba by bowiem np. tak: „Nie kto, tylko co. Cegła”.
W praktyce jednak najlepiej zrobimy, jeśli uwolnimy słuchacza (i siebie samych) od rozstrzygania takich dylematów. Przykład zawarty w pytaniu można przeformułować następująco: „Ciekawe, czy ja będę szybciej, czy autobus”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!