kto czy co?

Dzień dobry!
Niedawno, gdy czekałam na spóźniający się autobus, postanowiłam te dwa przystanki przejść na piechotę. W pewnym momencie pomyślałam: „Ciekawe, co będzie szybciej. Ja czy autobus?”. I w tym momencie ogarnęła mnie wątpliwość, co do słowa co. Jak by dobrze wyrazić to pytanie?
Pozdrawiam
Problem jest akademicki, językoznawcom zdarzało się angażować w dyskusje o tym, czy np. zaimkiem koreferentnym do wyrazów pies, stół lub deszcz jest słowo kto, czy co. Pewne argumenty wskazują, że w sytuacji, gdy referent jest nieznany, lepiej użyć zaimka co, por. pytanie „Co to spadło?”, na które można odpowiedzieć „Ktoś zleciał z dachu”, z pytaniem „Kto spadł z dachu?”, na które prosta odpowiedź „Cegła” byłaby nieodpowiednia (w najlepszym razie można by ją odebrać jako żart), odpowiedzieć trzeba by bowiem np. tak: „Nie kto, tylko co. Cegła”.
W praktyce jednak najlepiej zrobimy, jeśli uwolnimy słuchacza (i siebie samych) od rozstrzygania takich dylematów. Przykład zawarty w pytaniu można przeformułować następująco: „Ciekawe, czy ja będę szybciej, czy autobus”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski