kto jako ktoś

 
kto jako ktoś
12.09.2005
Witam!
Czasem w słownikach można spotkać, że zamiast wyrazu kogoś jest kogo, np: „indagacja (...) wypytywanie się, dopytywanie się; badanie kogo”. Zastanawiam się, czy też w mowie potocznej mogę tak mówić: nie kogoś, ale kogo, np.: „Wziąłem i wyszarpałem kogo za włosy”.
Jakub
W starszych słownikach używano zaimków kto i co zamiast ktoś i coś, np. u Doroszewskiego (Słownik języka polskiego, t. 1 z 1958 roku) czytamy: „Boli kogo o co głowa «ktoś troszczy się o co»”, natomiast u Szymczaka (Słownik języka polskiego, t. 1 z 1978 roku): „Kogoś boli o coś głowa «ktoś się o coś martwi; kłopocze; troszczy się o coś»”. Zwyczaj praktykowany przez Doroszewskiego można by dziś uznać za przestarzały.
Wciąż jednak kto i co w funkcji zaimków ktoś i coś są używane w języku potocznym. Inny słownik języka polskiego PWN (2000) ilustruje to przykładami: „Sterczy tu z bukietem w ręce jak kto głupi” i „Człowiek sam siedzi w domu cztery tygodnie i nie ma do kogo ust otworzyć”.
Mirosław Bańko, PWN
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!