który… który…

Szanowni Państwo,
według SPP zdanie „To był tancerz, który zwyciężył w konkursie, który zorganizowała telewizja” jest niepoprawne (ze względu na powtórzenie zaimka który na różnych poziomach podrzędności). Czy w takim razie za niepoprawne trzeba też uznać zdanie „Tancerz, który zwyciężył w konkursie, pokonał przeciwników, którzy reprezentują wysoki poziom umiejętności”?
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Dominik
Zdanie, które Pan przytoczył, ma inną strukturę, por.
To był tancerz (, który … konkursie (, który …))
Tancerz (, który …), pokonał przeciwników (, którzy …).

Zagnieżdżanie jednego zdania względnego w drugim jest niezręczne i komunikacyjnie ryzykowne; sądzę, że nie jest błędem składniowym, ale może być krytykowane ze względów stylistycznych i pragmatycznych. Użycie dwóch niezależnych zdań względnych, rozwijających się np. wokół podmiotu i dopełnienia, nie jest natomiast naganne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski