kultowy bestseller

Szanowni Państwo!
Słyszę (i czytam) o kultowych spodniach, kultowych butach, kultowych szczoteczkach do zębów… Czy faktycznie w Polsce zanotowano sekty, dla których obiektem kultu były, lub są, tego typu przedmioty codziennego użytku?
Jakim cudem książka polskiego autora, której pierwsze wydanie ma się dopiero w Polsce ukazać, może być nazywana bestsellerem?
Podane przykłady mogę być ilustracją perswazyjnej funkcji tekstu. Słowo kultowy jest modne i zachęca do kupna, a z kultem religijnym nie ma nic wspólnego. Zresztą jest w nim pewna logika, gdyż świątyniami współczesnego mieszczucha stały się hipermarkety.
Książka, które jeszcze nie ma, być może dopiero stanie się bestsellerem. Wydawca ma prawo oczekiwać, że tak będzie. Oczywiście możemy się z nim nie zgodzić.
Mirosław Bańko, PWN