kupić + biernik

Dzień dobry. Chciałbym się dowiedzieć, jakie są poprawne formy zapisu zdań: „Jaki laptop kupić?” / „Jakiego laptopa kupić?” oraz „Jaki smartfon kupić?” / „Jakiego smartfona kupić?” . Wydawało mi się, że poprawną formą są wersje z końcówką -a, natomiast w przykładzie „Jaki telefon kupić?” (o podobnej końcówce rzeczownika do smartfon) wydaje się, że jednak nie i wprowadziło to u mnie mętlik, który dodatkowo pogłębiło czytanie reguł, aby tę zagadkę wyjaśnić... Pozdrawiam.

Czasownik kupić wymaga rzeczownika w bierniku, por. np. kupić (kogo? co?) – samochód. Zasadniczo rzeczowniki nieżywotne powinny przybierać w bierniku liczby pojedynczej końcówkę mianownika, por. np. kupić (kogo? co?) – telefon, smartfon, komputer, laptop. Jednakże niektóre spośród tego rodzaju rzeczowników mają w bierniku – jako oboczną – postać z końcówką dopełniacza, w zasadzie charakterystyczną dla rzeczowników żywotnych. Dzieje się tak właśnie w wypadku rzeczowników smartfon i laptop: kupić (kogo? co?) – smartfon albo smartfona, laptop albo laptopa, przy czym – i to jest bardzo ważna sprawa – biernik równy mianownikowi jest właściwy dla odmiany starannej języka polskiego (tzw. norma wzorcowa), a biernik równy dopełniaczowi cechuje polszczyznę potoczną (tzw. norma użytkowa).

Adam Wolański