kuradent

Czy kuradent to wykałaczka, czy coś innego? Słowo to pojawia się u Mikołaja Reja (Przemowa krótka do poćciwego Polaka stanu rycerskiego).
Tak, kuradenty Rejowskie (por. „Aczci Włoszek serwetkę ma i kuradenty”, choć tym wyrazem chętnie posługiwali się inni, m.in. W. Potocki, np.: „Zęby kuradentem wykała”) to zapożyczenie z włoskiego curadente – wyrazu tłumaczonego na różne sposoby, m.in. koliząb, kołoząb, zębidło. Wszystkie wyszły z użycia, jest – wykałaczka.
Pozdrawiam
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski