kwantyl 95, kwantyl 97,5 itp.

Moje pytanie dotyczy poprawnego zapisu liczebników porządkowych ułamkowych.

Rozpatrzmy następujące przykłady:

-kwantyl dziewięćdziesiąty piąty - tutaj zapis powinien wyglądać następująco:

-kwantyl 95.

Co jednak zrobić, dla:

-kwanty dziewięćdziesiąty siódmy i pół?

Czy wówczas również należy postawić kropkę:

-kwantyl 97,5.

czy też zapisać to bez kropki na końcu:

-kwantyl 97,5

Moje wątpliwości biorą się stąd, że tego "pół" już nie odmieniamy, a kropka sugerować może że coś należy dodać za "pół".

Kropka po liczebniku porządkowym zapisanym cyframi arabskimi może zostać opuszczona, jeśli z kontekstu jednoznacznie wynika, że użyty został liczebnik porządkowy. Tak dzieje się w opisanej w pytaniu sytuacji. Mamy tu do czynienia z tekstem specjalistycznym, którego odbiorcy bezbłędnie odczytają zapis: kwantyl 95, kwantyl 97,5 itp.

Adam Wolański