kwatera

Mieszka się na kwaterze czy w kwaterze?
Na kwaterze znaczy 'w miejscu tymczasowego zakwaterowania', często po prostu 'w czyimś domu', np. „W Tereszkach, starej rezydencji Grocholskich, stał na kwaterze, jak już wspomniałam, 2. szwadron ułanów” (Zofia Kossak-Szczucka, Pożoga). Na kwaterze stoją lub zatrzymują się przeważnie żołnierze. Czasem także studenci lub turyści mieszkają na kwaterze, tzn. w akademiku lub wynajętym mieszkaniu bądź pokoju, por. „Pod lokalem zginął niewinnie warszawski student. Mieszkał na kwaterze po drugiej stronie drogi” (Tygodnik Podhalański).
W kwaterze znaczy 'w siedzibie'. Przykłady pokazują, czyja siedziba jest nazywana kwaterą: w kwaterze NATO, w kwaterze Hitlera, w Kwaterze Głównej ZHP… Chodzi, jak widać, o organizacje militarne i paramilitarne. Warto zauważyć, że jeśli wojskowi są w kwaterze, to są u siebie, a jeśli na kwaterze – to goszczą u kogoś (i często są niechcianym, nieproszonym gościem).
Są jeszcze kwatery cmentarne, te łączą się z przyimkiem w, np.: „Zmarła w Warszawie w grudniu 1936 r. i pochowana została w kwaterze dla bezwyznaniowych na cmentarzu na Bródnie” (Z pola walki).
Mirosław Bańko, PWN