kwatera

kwatera
5.07.2006
5.07.2006
Mieszka się na kwaterze czy w kwaterze?
Na kwaterze znaczy 'w miejscu tymczasowego zakwaterowania', często po prostu 'w czyimś domu', np. „W Tereszkach, starej rezydencji Grocholskich, stał na kwaterze, jak już wspomniałam, 2. szwadron ułanów” (Zofia Kossak-Szczucka, Pożoga). Na kwaterze stoją lub zatrzymują się przeważnie żołnierze. Czasem także studenci lub turyści mieszkają na kwaterze, tzn. w akademiku lub wynajętym mieszkaniu bądź pokoju, por. „Pod lokalem zginął niewinnie warszawski student. Mieszkał na kwaterze po drugiej stronie drogi” (Tygodnik Podhalański).
W kwaterze znaczy 'w siedzibie'. Przykłady pokazują, czyja siedziba jest nazywana kwaterą: w kwaterze NATO, w kwaterze Hitlera, w Kwaterze Głównej ZHP… Chodzi, jak widać, o organizacje militarne i paramilitarne. Warto zauważyć, że jeśli wojskowi są w kwaterze, to są u siebie, a jeśli na kwaterze – to goszczą u kogoś (i często są niechcianym, nieproszonym gościem).
Są jeszcze kwatery cmentarne, te łączą się z przyimkiem w, np.: „Zmarła w Warszawie w grudniu 1936 r. i pochowana została w kwaterze dla bezwyznaniowych na cmentarzu na Bródnie” (Z pola walki).
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego