kwintesencja

Proszę o wyjaśnienie słowa kwintesencja.
Podajemy definicję i przykłady za Innym słownikiem języka polskiego PWN:
Kwintesencja czegoś, np. jakiejś cechy, to coś, co wyraża to w najpełniejszy sposób. Słowo książkowe. Krykiet, zdaniem jego miłośników, jest kwintesencją angielskości… W Dorocie widział kwintesencję kobiecości… Książki te są kwintesencją myśli Dostojewskiego i jednymi z wielkich dzieł filozoficznych wszystkich czasów.
Mirosław Bańko