kwoty

Witam serdecznie,
mam problem z pisaniem kwot słownie, np. 42,00 zł. Czy powinno być czterdzieści dwa złote czy czterdzieści dwa złotych?
Czy czterdzieści dwa należy pisać osobno czy razem? Kiedyś kwotę słownie pisano razem, bez przerw między poszczególnymi wyrazami. Czy takie pisanie jest teraz nieprawidłowe?
Proszę uprzejmie o wyjaśnienie, pozdrawiam
Teresa Kubiak
Mówimy czterdzieści dwa złote, ale np. czterdzieści pięć złotych. Tak jak dwa złote i pięć złotych.
Łączną pisownię liczebników wielowyrazowych być może wymusza jakaś środowiskowa norma, w ogólnej polszczyźnie jednak należy je pisać rozdzielnie. Łącznie pisane są po niemiecku, ale w odwrotnym szyku, tak że w dosłownym przekładzie na polski brzmiałyby np. dwaiczterdzieści.
Mirosław Bańko, PWN