łach i łachman

Chciałbym się dowiedzieć, jaka jest różnica między słowami łach a łachman, ponieważ trzytomowy słownik języka polskiego definiuje oba tak samo, a moja pani profesor od języka polskiego twierdzi, że jednak jakaś jest.
Pani od polskiego ma rację. Możemy powiedzieć do kolegi lub koleżanki: „Wyrzuć ten łach i kup sobie coś modnego”, ale nie powiemy tego, używając słowa łachman. Łach to potocznie część garderoby, zwykle trochę zniszczona, ale jednak taka, w której można się pokazać publicznie. Natomiast łachy i łachmany (zwykle w liczbie mnogiej) to ubrania już bardzo zniszczone, często brudne lub podarte.
Mirosław Bańko