ładny mężczyzna?

Czy poprawne jest sformulowanie ładny mężczyzna? Koleżanka twierdzi, że nie, że słowo ładny odnosi się tylko do kobiety. W przypadku mężczyzny należy powiedzieć przystojny. W moim odczuciu przystojny oznacza ogólny wygląd, raczej określa sylwetkę, natomiast ładny, podobnie jak i w odniesieniu do kobiety, określa raczej twarz. Dziękuję za informację.
Przykładów na ładnego mężczyznę w Korpusie Języka Polskiego PWN prawie nie ma, a przystojnych mężczyzn mamy ponad 100 w cytatach z różnych źródeł. Ciekawe, że ładne kobiety w Korpusie występują równie często, co przystojni mężczyźni, natomiast przystojnych kobiet jest zdecydowanie więcej niż ładnych mężczyzn. „Przystojność” jest więc cechą nieograniczoną do jednej płci, podczas gdy „ładność” dotyczy właściwie tylko płci pięknej i dzieci.
Co dokładnie znaczy być przystojnym, to kobiety chyba czują intuicyjnie, znacznie trudniej rzecz opisać słowami. Ale jeśli wierzyć słownikom, to nie chodzi tylko o sylwetkę, już raczej o ten „ogólny wygląd”, jak to Pani ujęła. Podobnie ładna dziewczyna – tu czuję się nieco pewniej – to nie taka, która ma tylko ładną buzię, lecz taka, która mi się w ogóle podoba. Rzeczywistość jest więc bardziej skomplikowana, niż się wydaje. Zauważmy np., że ładna dziewczyna nie musi być wysoka, a przystojna kobieta powinna być.
Nawiasem mówiąc, asymetria w poprzednim zdaniu jest nieprzypadkowa: przystojnych kobiet w Korpusie mamy znacznie więcej niż przystojnych dziewczyn. „Przystojność” w ogóle jest cechą dorosłych, a ładne mogą być także dzieci.
Mirosław Bańko