lajsta

Szanowni Państwo,
bardzo proszę o wyjaśnienie, co oznacza śląskie słowo lajsta i jaka jest jego prawidłowa pisownia – przez i czy j?
Dziękuję za odpowiedź.
Słowo lajsta oznacza listwę, jego źródłem jest niemieckie Leiste [wym. lajste], taka też jest prawidłowa pisownia tego wyrazu w języku niemieckim. W języku polskim wyraz zapiszemy lajsta. Prócz gwary śląskiej jest on znany chyba też w słownictwie fachowym.
Szczególnie ważne jest to, że został zaadaptowany do polszczyzny, o czym świadczy końcówka -a i odmiana zgodna ze wzorcem stosowanym w języku polskim. Łatwo znajdziemy zapożyczenia analogiczne, np. Weiche – wajcha.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski