łamigłówki nie tylko językowe

Szanowni Państwo,
spieram się z tłumaczem o poprawność zdania: „Ponad 160 niezwykle oryginalnych skomplikowanych łamigłówek oraz sudoku samuraj wymaga skupienia uwagi”. Jak poprawnie powinno brzmieć to zdanie? Czy powinno się napisać: wymaga, czy wymagają, czyli co w tym zdaniu jest podmiotem? Czy należy wstawić przecinek między oryginalnych a skomplikowanych – czy ma tu zastosowanie zasada [383] 90.I.1. o przydawkach nierównorzędnych?
Z poważaniem
Patrycja Bukowska
Podmiotem jest Ponad 160 niezwykle oryginalnych skomplikowanych łamigłówek oraz sudoku samuraj. Orzeczenia lepiej użyć w liczbie mnogiej; wprawdzie obie części podmiotu wymagają niezależnie formy wymaga, ale sytuacja jest taka jak w zdaniu „Sto książek i zeszyt leży/leżą na stole”, gdzie też liczba mnoga jest lepsza.
Jeśli chodzi o przecinek, to można go postawić albo nie. Wymieniona przez Panią zasada interpunkcyjna wyjaśnia, jaki wpływ ma obecność przecinka na treść zdania.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski