łamigłówki nie tylko językowe

 
łamigłówki nie tylko językowe
25.02.2012
Szanowni Państwo,
spieram się z tłumaczem o poprawność zdania: „Ponad 160 niezwykle oryginalnych skomplikowanych łamigłówek oraz sudoku samuraj wymaga skupienia uwagi”. Jak poprawnie powinno brzmieć to zdanie? Czy powinno się napisać: wymaga, czy wymagają, czyli co w tym zdaniu jest podmiotem? Czy należy wstawić przecinek między oryginalnych a skomplikowanych – czy ma tu zastosowanie zasada [383] 90.I.1. o przydawkach nierównorzędnych?
Z poważaniem
Patrycja Bukowska
Podmiotem jest Ponad 160 niezwykle oryginalnych skomplikowanych łamigłówek oraz sudoku samuraj. Orzeczenia lepiej użyć w liczbie mnogiej; wprawdzie obie części podmiotu wymagają niezależnie formy wymaga, ale sytuacja jest taka jak w zdaniu „Sto książek i zeszyt leży/leżą na stole”, gdzie też liczba mnoga jest lepsza.
Jeśli chodzi o przecinek, to można go postawić albo nie. Wymieniona przez Panią zasada interpunkcyjna wyjaśnia, jaki wpływ ma obecność przecinka na treść zdania.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!