lata 20.

Dzień dobry. :)

Mam pytanie, czy zdanie: „Zdarzenie miało miejsce w latach 20.” należy zakończyć kropką? Wiem (chyba, że się mylę, w takim wypadku proszę o sprostowanie), iż pisanie: „W latach 20-tych”, „W latach 20tych” to błąd. Zamiast tego, gdy chcemy odmienić liczebnik w tej formie, powinniśmy postawić po nim kropkę, nie piszemy - „W latach 20”, ponieważ oznacza to dosłownie „w latach dwadzieścia”, a - „W latach 20.”, gdzie kropka informuje nas o odmianie liczebnika.

Pozdrawiam. :)

Kropka po zapisie cyfrowym oznacza dla czytającego, że ma do czynienia z liczebnikiem porządkowym, a nie głównym, por. np.

  • Na osiedlu otwarto 1 (= jedno) kino.
  • Na osiedlu otwarto 1. (= pierwsze) kino.

Określenia dziesięcioleci (dekad) mają formę liczebników porządkowych, dlatego do ich oznaczeń wyrażonych cyframi arabskimi dodajemy kropkę. Do cyfr nie dodajemy natomiast żadnych końcówek, bez względu na to, w jakiej formie przypadkowej występuje liczebnik, por. np.

  • Szalone lata 20. (= dwudzieste) XX stulecia.
  • Wojny i konflikty w latach 20. (= dwudziestych) XX wieku.
  • Z latami 20. (= dwudziestymi) kojarzą się długie sznury pereł i opaski z piórami.
Adam Wolański