lata 60.

Szanowni Państwo,
weszła ostatnio na rynek seria czekolad, których nazwy brzmią: Lata 60-te, Lata 70-te itd. Wiem, że kiedyś taki zapis był prawidłowy, teraz natomiast normą jest zapis lata 60. Kiedy ta norma uległa zmianie? Czy można uzasadnić użycie nieprawidłowego zapisu w nazwie produktu nawiązaniem do lat, w których taki zapis obowiązywał?
Dziękuję i pozdrawiam
Joanna
Nie umiem podać dokładnie, kiedy wprowadzono zmianę, ale w latach 60. i 70. pisownia z dywizem była już źle widziana. Zresztą nawet gdyby była wtedy dopuszczalna, pomysł nawiązywania do niej we współczesnym nazewnictwie handlowym wydaje mi się ryzykowny. Kilka lat temu prasa pisała o producencie cukru, który wprowadził ten towar na rynek pod nazwą cókier. Liczył zapewne na to, że znajdzie więcej nabywców niż producenci zwykłego cukru, ale się przeliczył, a handlowcy cókru nie chcieli – domyślam się, że dlatego, że klienci mieli do nich pretensje.
Na ortografię w Polsce w ogóle trzeba uważać – nie wszyscy ją znamy w szczegółach, ale prawie wszyscy lubimy wytykać innym prawdziwe lub domniemane błędy.
Mirosław Bańko, PWN