lata dwutysięczne

Drodzy Państwo, mam pytanie o skrócony zapis frazy „lata dwutysięczne”. Lata dziewięćdziesiąte zapisujemy jako „lata 90.”. Czy analogiczny zapis – „lata 00.” dla lat dwutysięcznych byłby właściwy?

Z poważaniem

Ewa Sętowska

Określenia czasu – m.in. takie jak to przywołane w pytaniu – budziły dawniej i budzą także obecnie rozmaite wahania co do ich oceny normatywnej. Przy czym sprawa nie dotyczy tylko warstwy pisowniowej, lecz także zagadnień stricte językowych. W pierwszej połowie XX stulecia krytykowano konstrukcje typu lata dwudzieste (skrótowo: lata 20., a nie: lata 20-te), lata trzydzieste (skrótowo: lata 30., a nie: lata 30-te) jako kalki składniowe z języka niemieckiego. Podobnie rzecz się ma teraz z latami dwutysięcznymi, które budzą zastrzeżenia natury słowotwórczej. Niektórzy sugerują, że lepsza byłaby konstrukcja w formie: lata dwa tysiące.

Należy jednak stwierdzić, że potrzeby nazewnicze i dążność do skrótu są silniejsze niż głosy krytyki i dziś już nikt raczej nie namówi do porzucenia konstrukcji lata dwutysięczne na rzecz jakichś innych form. Należy zatem uznać to określenie za dopuszczalne w normie potocznej. W użyciu tym miałoby ono trzy znaczenia: 1) ‘dekada obejmująca lata 2000–2009’; 2) ‘stulecie obejmujące lata 2000–2099’; 3) ‘tysiąclecie obejmujące lata 2000–2999’. W skróconej formie słowno-cyfrowej należałoby je zapisywać w następujący sposób: lata 2000. (z kropką po zapisanym cyfrowo liczebniku porządkowym). Określenie lata zerowe (skrótowo: lata 00.) należy uznać za niefunkcjonalne, nie wiadomo bowiem do końca, czy miałoby ono się odnosić tylko do lat dwutysięcznych, czy także tysięcznych.

Adam Wolański