lata dwutysięczne

lata dwutysięczne

2.10.2022
2.10.2022

Drodzy Państwo, mam pytanie o skrócony zapis frazy „lata dwutysięczne”. Lata dziewięćdziesiąte zapisujemy jako „lata 90.”. Czy analogiczny zapis – „lata 00.” dla lat dwutysięcznych byłby właściwy?

Z poważaniem

Ewa Sętowska

Określenia czasu – m.in. takie jak to przywołane w pytaniu – budziły dawniej i budzą także obecnie rozmaite wahania co do ich oceny normatywnej. Przy czym sprawa nie dotyczy tylko warstwy pisowniowej, lecz także zagadnień stricte językowych. W pierwszej połowie XX stulecia krytykowano konstrukcje typu lata dwudzieste (skrótowo: lata 20., a nie: lata 20-te), lata trzydzieste (skrótowo: lata 30., a nie: lata 30-te) jako kalki składniowe z języka niemieckiego. Podobnie rzecz się ma teraz z latami dwutysięcznymi, które budzą zastrzeżenia natury słowotwórczej. Niektórzy sugerują, że lepsza byłaby konstrukcja w formie: lata dwa tysiące.

Należy jednak stwierdzić, że potrzeby nazewnicze i dążność do skrótu są silniejsze niż głosy krytyki i dziś już nikt raczej nie namówi do porzucenia konstrukcji lata dwutysięczne na rzecz jakichś innych form. Należy zatem uznać to określenie za dopuszczalne w normie potocznej. W użyciu tym miałoby ono trzy znaczenia: 1) ‘dekada obejmująca lata 2000–2009’; 2) ‘stulecie obejmujące lata 2000–2099’; 3) ‘tysiąclecie obejmujące lata 2000–2999’. W skróconej formie słowno-cyfrowej należałoby je zapisywać w następujący sposób: lata 2000. (z kropką po zapisanym cyfrowo liczebniku porządkowym). Określenie lata zerowe (skrótowo: lata 00.) należy uznać za niefunkcjonalne, nie wiadomo bowiem do końca, czy miałoby ono się odnosić tylko do lat dwutysięcznych, czy także tysięcznych.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego