laureat

Dzień dobry,
czy laureat to osoba, która zajęła w konkursie pierwsze miejsce, czy laureat to zarówno osoba, która zajęła pierwsze, drugie lub trzecie miejsce w konkursie?
Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam,
Daria.
Laureat – z łacińskiego laureatus – to najpierw ktoś, kto został odznaczony laurem za zwycięstwo w jakimś konkursie, np. sportowym lub poetyckim. Później znaczenie tego słowa rozszerzyło się na osoby, które zostały nagrodzone w konkursie lub zawodach, niekoniecznie jednak ich zwycięzców. Tak więc wręczywszy nagrody – pierwszą, drugą i trzecią – możemy ogólnie pogratulować laureatom.
Mirosław Bańko, PWN