lead

Jak nazywamy wstęp do artykułu? Lead czy lid? Czy po takim wstępie (pisanym większą czcionką, innym kolorem itd.) stawiamy kropkę? Rzeczpospolita i Newsweek kropkę stawiają, Gazeta Wyborcza, Przekrój, angielski Time – nie. Co jest normą? Gdzie szukać odpowiedzi na podobne pytania?
Wstęp taki nazywany z angielska lead. Jeśli jest on wyróżniony inną czcionką, nie ma potrzeby umieszczać po nim kropki. Podobnie jest np. na plakatach: rozwiązania typograficzne do pewnego stopnia zwalniają nas z obowiązku stosowania niektórych znaków interpunkcyjnych. Zob. Słownik interpunkcyjny J. Podrackiego i A. Gałązki, wydany przez PWN.
Mirosław Bańko