lec/legnąć w gruzach

Witam! Mam wątpliwości odnośnie związku lec w gruzach. Które z poniższych zdań jest poprawne: „Plan wycieczki w góry musiał lec w gruzach” czy „Plan wycieczki w góry musiał legnąć w gruzach"? Na stronach internetowych spotkałem się z obydwoma formami.
I nic dziwnego, gdyż obie formy są poprawne. Lec w gruzach jest jednak częstsze niż legnąć w gruzach.
Mirosław Bańko