lechici i lechiści

Witam,
od jakiegoś czasu można zaobserwować, ze redaktorzy sportowi stacji telewizyjnych niższej kategorii, np. Orange Sport, tak samo nazywają kibiców oraz piłkarzy Lecha Poznań jak kibiców i piłkarzy gdańskiej Lechii – Lechici. Od urodzenia wydawało mi się, ze istnieją poznańscy Lechici oraz trójmiejscy Lechiści, czy w tej kwestii coś się pozmieniało? Czy kibice Legii to nadal Legioniści, czy już Legiści? Czy to są poprawne zwroty, czy zwyczajny brak kompetencji ze strony (pseudo)redaktorów?
Wyrazy nazywające piłkarzy i zwolenników tych drużyn mają formę ustaloną i utrwaloną w praktyce językowej. Piłkarze i kibice Lecha Poznań to lechici; natomiast z Lechią Gdańsk są związani lechiści. Wprawdzie mogłoby być odwrotnie, ale zwyczaj językowy dość mocno się utrwalił, nawet w świadomości kibiców spoza tych miast, a w takim razie lepiej nic tu nie zmieniać.
Trzeba jednak mieć odrobinę zrozumienia dla osób, które naruszają ten zwyczaj, bo chodzi o wyrazy potoczne, których nie notują słowniki.
Wyrazy te należy pisać małymi literami.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski