leczby

Szanowni Państwo,

w SO PWN znajduję przykład łącznej pisowni leksemu leczby: Idź, leczbym chciał wiedzieć, kiedy wrócisz. Moim zdaniem cząstka by należy tu do czasownika, nie spójnika. Chyba nie tylko ja się buntuję – w NKJP łączna pisownia leczby występuje tylko 2 razy (Gazeta Wyborcza) obok 223 przykładów pisowni rozdzielnej (wiele z książek czołowych wydawnictw i autorów). W innych przypadkach jest jeszcze większa dysproporcja. To jak jest z tym uzusem? Ma znaczenie, czy nie?

Szanowny Panie,

zgadzam się z Panem – w wypadku pisowni cząstki by ze spójnikami (i partykułami) uzus sobie, a reguły sobie. Należy wierzyć, że kiedyś nastąpi rewizja takich martwych zasad.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski