lekce sobie ważyć

Panie Profesorze,
Mam tym razem takie oto pytanie: skąd wzięło się „rozbicie” słowa lekceważyć na przykład w wyrażeniu lekce sobie ważyć? Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.
Przeciwnie, to połączenie jest późniejsze. W piętnastym wieku mieliśmy lekko ważyć, potem właśnie lekko sobie ważyć czyli 'nie uznawać za zbyt ważne'. Potem częściej bez sobie, wreszcie zrosły się te słowa: lekce i ważyć. Dzisiejsze lekce sobie ważyć można uznać za nieco żartobliwy archaizm, który może zresztą stawać się coraz popularniejszy.
Pozdrawiam
Jerzy Bralczyk, Uniwersytet Warszawski