lektorowanie

Witam!
Mam pytanie czy od rzeczownika lektor można utworzyć czasownik lektorowanie?
Pozdrawiam
Naturalnie, że można, właśnie Pan to zrobił! Ze zrozumieniem takiego rzeczownika (nie czasownika) nie powinno być kłopotów, lektorowanie ma bowiem precedensy w polszczyźnie, por. królowanie, sędziowanie, dyrektorowanie. Czasowniki odrzeczownikowe oznaczające bycie kimś miewają też zakończenie -ić/-yć, np. gościć, pośredniczyć, do pomyślenia jest więc nawet forma lektorzyć, choć brzmi ona mniej prestiżowo. Oczywiście jeśli chcemy pozostać na gruncie polszczyzny konwencjonalnej i neutralnej, powiemy „Pan X prowadzi lektorat” lub „Pan X pracuje jako lektor”, a nie „Pan X lektoruje (lektorzy)”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski