lew

Nauczycielka j. polskiego zakomunikowała dzieciom z szóstej klasy SP, że odmiana słowa lew w celowniku brzmi: lwowi. Słownik Poprawnej Polszczyzny (wyd. PWN, 1976) podaje jako formę prawidłową w celowniku: lwu. Może mam nieaktualny słownik? Proszę o podanie prawidłowej formy.
Z poważaniem,
Dariusz Herdzik
Lew 'zwierzę' i Lew 'gwiazdozbiór' mają celownik lwu (Lwu). Inaczej odmienia się lew 'pieniądz' – lewowi. Co do imienia Lew sytuacja jest niejasna, ale raczej powie się Lwowi Tołstojowi niż Lwu Tołstojowi.
Mirosław Bańko